Przepisy gry

Premier League? Bundesliga? Ekstraklasa Burkina Faso? Wszystko o piłce kopanej. Forum im. Ani
Slipknot
Zasłużeni

Re: Przepisy gry

Postprzez Slipknot » 17 lip 2021, o 16:50

Zasady obowiązujące w futbolu ewoluują, ale zazwyczaj korekty są drobne - dotyczą interpretacji niektórych sytuacji boiskowych. Tym razem mowa jednak o prawdziwej rewolucji. Plany działaczy opisał dziennik "Mundo Deportivo".

Być może najdalej idącą zmianą byłoby skrócenie czasu meczu. Zgodnie z pomysłem FIFA każda z części gry trwałaby nie 45 minut, jak obecnie, lecz tylko 30 minut. Byłby to jednak efektywny czas gry - sędziowie zatrzymywaliby zegar podczas każdej przerwy w grze jak choćby w koszykówce. Dzięki temu piłkarzom nie opłacałaby się gra na czas - nie miałaby już żadnego sensu.

FIFA myśli też o umożliwieniu trenerom dokonywania nieograniczonej liczby zmian. Obecnie, w związku z pandemią, w wielu rozgrywkach szkoleniowcy mogą w trakcie meczu wymienić do pięciu zawodników.

Niewykluczone, że zmiany obejmą też sposób wykonywania autów. Piłka nie byłaby z nich wrzucana rękami, lecz wybijana nogą. Miałoby to uatrakcyjnić grę.

Czwartym z pomysłów FIFA jest zlikwidowanie żółtych kartek. Zamiast nich piłkarze mieliby otrzymywać kary czasowe - schodziliby z boiska na pięć minut.

Pomysły FIFA zostaną przetestowane w turnieju Future of Football Cup. Zagrają w nim juniorskie drużyny RB Lipsk, PSV Eindhoven, Club Brugge i AZ Alkmaar. Po zakończeniu rozgrywek działacze mają przeanalizować, jak ich pomysły sprawdziły się w praktyce. Jeśli będą zadowoleni z efektów, to niewykluczone, że sprawie zmian w przepisach zostanie nadany dalszy bieg.

Co sądzicie? Jak dla mnie gra po 30 minut z zatrzymywaniem czasu jak najbardziej na +

moff
Zasłużeni

Postprzez moff » 17 lip 2021, o 17:37

Czas gry na potężny plus.
Kary czasowe... hmm... Też ciekawie.
Ilość zmian? Na plus - zwłaszcza jakby można było piłkarzami rotować jak w NBA. Przecież to by wywróciło możliwości taktyczne do góry nogami.
Auty? nie mam zdania.

W mojej ocenie powinniśmy iść w kierunku zasad z NBA aby uatrakcyjnić ten sport. Sprawić aby był bardziej dynamiczny i ciekawy dla odbiorcy. Zdecydowanie trzeba coś z tym zrobić. Nie wiem jak was ale mnie aktualna forma meczy po prostu nudzi i ciężko mi obejrzeć cały mecz... a co dopiero kilka... Wydaje mi się, że nie jednemu odbiorcy nowa forma przypadła by bardziej do gustu i pozwoliła być "bliżej" piłki nożnej.
Statystyka jest jak spódniczka mini...
Pokazuje wiele ale zakrywa najważniejsze.

Benson
Naczelny pogromca *****

Postprzez Benson » 17 lip 2021, o 18:59

Każda zmiana na plus.
http://therepublikofmancunia.com/wp-content/uploads/2009/09/adestamp1.gif
Szkoda zmieniać, ale niestety podpis niezgodny z regulaminem.

Bóg
Zasłużeni

Postprzez Bóg » 17 lip 2021, o 23:22

Wszystko brzmi zajebiście.

Czas gry - jak najbardziej. To co czasami dzieje się w końcówkach to ostre przegięcie, niby jest doliczony czas, a czasami na 3 minuty jest może kilkadziesiąt sekund grania. Piłkarze do perfekcji opanowali stopowanie i zamulanie gry, gdy prowadzą.
Tak też przypadkowo się składa, że skurcze, czy kontuzje w końcówce łapią tylko tych, którzy wygrywają.
Czasami tak się zastanawiałem i miałem mieszanie uczucia - niby fajnie, że drużyna, której kibicuję ma wolnego przed polem karnym na 2-3 minuty przed końcem doliczonego czasu, ale całe protesty po faulu, ustawianie piłki, muru, będą trwać z 2 minuty. I chyba, lepiej byłoby mieć 2 normalnej gry, niż tę szansę z wolnego.

Nieograniczone zmiany - nie widzę żadnego minusu takiej opcji. Więcej dynamiki w 2 połowach, bo można pozmieniać tych co ledwo biegają = więc mecze w 2 połowach byłyby atrakcyjniejsze.

Brak żółtych kartek - super. Szczerze, to jak piłkarzowi nie grozi zawieszenie i przerywa w końcówce groźną kontrę, to taki yell to jest gówno, a nie kara. Jakby tak miał zejść z boiska na kilka minut, to by się zastanowił, czy warto.

Auty nogą - ciekawa opcja, diametralnie odmieniłaby grę. Na plus fakt, że obrońcy chyba rzadziej przerywaliby akcję przeciwnika wybiciami na aut, bo taki SFG na wysokości pola karnego to dużo większe zagrożenie, niż obecny wyrzut z autu.

miniroch
Zasłużeni

Postprzez miniroch » 19 lip 2021, o 10:57

Zmiany, żółte kartki i auty do wyrzucenia.

Zmiany - nie do końca wiem, czy "nieograniczone" wiążą się z możliwością powrotu piłkarzy na boisko, jeśli tak, to katastrofa. Jeśli to tylko możliwość zrobienia 7/8/11 zmian z ławki, to spoko, niech będzie.

Żółte kartki - no nie, dwa takie faule w jednym momencie mogą przesądzić o losach spotkania, co już chyba się wydarzyło w pierwszym meczu future of football cup. Za duża zależność od sędziego na wpływ meczu to też nic dobrego.

Auty z nogi - ha tfu! Szansa na festiwal nabijania rywala w dobrym obszarze i jazda na wrzutki. Spora szansa na przeniesienie ciężaru rozgrywek na auty i wrzuty na najwyższych chłopa, Stoke by było zachwycone, drużyny Artety i Paulo Sousy pewnie też. Rzut rożny zupełnie straci na znaczeniu, bo to zdecydowanie mniej wygodne.

Benson
Naczelny pogromca *****

Postprzez Benson » 19 lip 2021, o 11:18

mini co leśny dziadek :/
http://therepublikofmancunia.com/wp-content/uploads/2009/09/adestamp1.gif
Szkoda zmieniać, ale niestety podpis niezgodny z regulaminem.

Szini
Zasłużeni

Postprzez Szini » 19 lip 2021, o 11:33

Mini konserwa :D
Mini, ale spójrz na te żółte kartki w ten sposób. Powiedzmy, że zawodnik drużyny A dostaje żółtą kartkę. Jest to jego piąta czy tam ósma kartka (chodzi o to, że będzie pauzował w następnym meczu). Drużyna B z którą obecnie gra drużyna A nie zyskuje nic na tym, że zawodnik drużyny A został ukarany. Może będzie grał ostrożniej, ale koniec końców dociągnie 90 min. W takim wypadku stroną która zyskała jest drużyna C, która w żaden sposób nie mała jeszcze okazji wpłynąć na przebieg meczu, bo zmierzą się z drużyną A w następnej kolejce.

Trzeba uatrakcyjnić football, bo staje się powoli nudny. Zresztą dowodem są statystyki mniejszego zainteresowana Ojro 2020(21) w stosunku do 2016.

moff
Zasłużeni

Postprzez moff » 19 lip 2021, o 17:15

miniroch napisał(a):Zmiany - nie do końca wiem, czy "nieograniczone" wiążą się z możliwością powrotu piłkarzy na boisko, jeśli tak, to katastrofa. Jeśli to tylko możliwość zrobienia 7/8/11 zmian z ławki, to spoko, niech będzie.

Rozwiń - bo dla mnie rotacja składem jak w NBA jest boska wizja i wrzuceniem tego sportu na zupełnie inny lvl.
Statystyka jest jak spódniczka mini...
Pokazuje wiele ale zakrywa najważniejsze.

miniroch
Zasłużeni

Postprzez miniroch » 20 lip 2021, o 15:18

Szini napisał(a)::D
Mini, ale spójrz na te żółte kartki w ten sposób. Powiedzmy, że zawodnik drużyny A dostaje żółtą kartkę. Jest to jego piąta czy tam ósma kartka (chodzi o to, że będzie pauzował w następnym meczu). Drużyna B z którą obecnie gra drużyna A nie zyskuje nic na tym, że zawodnik drużyny A został ukarany. Może będzie grał ostrożniej, ale koniec końców dociągnie 90 min. W takim wypadku stroną która zyskała jest drużyna C, która w żaden sposób nie mała jeszcze okazji wpłynąć na przebieg meczu, bo zmierzą się z drużyną A w następnej kolejce.

Przecież ja wiem, jak to teraz wygląda :D Co nie znaczy, że akurat ten pomysł na zmianę jest dobry. Już w pierwszym meczu wyszło, że za 2 miękkie przewinienia przez 1/6 czasu gry było 9v11. I teraz dopisz sobie do tego idiotyczne błędy sędziowskie, które już teraz mają miejsce (nurkujący Sterling?) i dodaj do tego, że sędzia będzie miał znacznie większy wpływ na przebieg meczu.

Zróbmy to pod egidą różowej kartki za faul taktyczny + dive w polu karnym i będzie ok. Z żółtymi kartkami nie ma nic złego, problem jest z ich nieproporcjonalną karą w stosunku do przewinienia - czyli np. faul taktyczny vs "niesportowe zachowanie", czyli kopnięcie piłki w złości, albo zdjęcie koszulki w celebracji.

Szini napisał(a):Trzeba uatrakcyjnić football, bo staje się powoli nudny. Zresztą dowodem są statystyki mniejszego zainteresowana Ojro 2020(21) w stosunku do 2016.

Nie no, stop. Właśnie widzieliśmy jedne z najciekawszych rozgrywek w świecie futbolu od dawien dawna.

Statystyki nie są żadnym dowodem na brak atrakcyjności piłki - mniejsze zainteresowanie nie oznacza, że futbol staje się nudny, tylko że jest rzadziej oglądany. Czy to źle? Dla UEFA/FIFA - na pewno, stąd pomysł na zmiany. Czy dla nas? No bulwa, a co nas obchodzą dzieciaki, które są w stanie skupić się na 15 sekundach z tiktoka? Straty naszych romantycznych organizacji futbolowych w żaden sposób mnie nie martwią.

moff napisał(a):Rozwiń - bo dla mnie rotacja składem jak w NBA jest boska wizja i wrzuceniem tego sportu na zupełnie inny lvl.

Przede wszystkim, to jeszcze większe premiowanie głębi składu i powiększenie przepaści między bogatymi zespołami a średniakami. Przy 11 v 11 Burnley ma większe szanse z City, niż przy 22 v 22, to chyba jasne. Bez realnego financial fair play + salary cap idziemy w stronę jeszcze większej dominacji, niż obecnie, co i tak już jest chore.

Druga rzecz - zabijanie dynamiki gry. Drużyna strzeliła bramkę i jest w gazie, idzie po drugą, nagle robimy zmianę. W następnej akcji robimy kolejny raz tę samą zmianę. Inna opcja - rzut rożny? Wpakujmy 5 najwyższych chłopa, po akcji przecież wrócimy do domyślnego ustawienia. Jakoś mnie to nie kręci.

Ujmując rzecz najogólniej, jestem za zmianami, które przyniosą realne korzyści w piłce, ale w tej, której kocham oglądać już teraz. Potrzebujemy wykopów z autu, żeby dynamika była większa? Świetnie, zróbmy wykopy po ziemi - przyspieszmy grę bez zmiany jej ciężaru na boisku. Piłkarze są zmęczeni? Zmniejszmy ilość gier, dodajmy więcej zmian, ale nie ingerujmy w obecną wagę zmian taktycznych przez możliwość powrotów.

A jeśli dla kogoś futbol przestał być atrakcyjny, to nie wierzę, żeby którakolwiek z powyższych propozycji miała być rozwiązaniem jego problemów.

Szini
Zasłużeni

Postprzez Szini » 21 lip 2021, o 09:31

Co do kartek - to może to wymusi ofensywne podejście drużyny grającej w przewadze. Mecze będą mniej przewidywalne i w teorii mniej pasywne. Warto potestować.

Co do atrakcyjności footballu to oczywiście chodzi o hajsy, bo chyba nie myślisz, że w piłce nożnej chodzi o co innego?
Skoro statystyki wyszły gorsze to już sobie te tęgie głowy coś tam opracują. Ja proponuje żeby dawali skórkę w fortnite za darmo za obejrzenie 30 minut transmisji. Liczby im wtedy podskoczą razy 2, a te skórki chyba takie drogie nie są ;p

Poprzednia strona

Powrót do Piłka Nozna